ІНФОРМАЦІЯ КРОЛЕВЕЦЬКОГО РАЙОННОГО СЕКТОРУ ФІЛІЇ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ЦЕНТР ПРОБАЦІЇ» В СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Начальник Кролевецького районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Олег Пата розповів для жителів громади про службу пробації, та надав розгорнуті відповіді стосовно мети та завдань служби.
На території Кролевеччини завдання і функції уповноважених органів з питань пробації виконує Кролевецький районний сектор філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області, який розташований за адресою: вул. Європейська,5/6 м. Кролевець.
Пробація — це система заходів кримінально-правового реагування, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. У світі вона існує вже більше 200 років, але для України це відносно нова система, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений в 2015 р.
МЕТОЮ ПРОБАЦІЇ є, насамперед, забезпечення безпеки суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень, а також:
1) надання до суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);
2) організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
3) контроль за особами, які вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
4) допомога особам, які готуються до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.
Відповідно до мети на пробацію покладені наступні ЗАВДАННЯ:
- підготовка досудових доповідей щодо обвинувачених;
- здійснення нагляду за засудженими до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, особами, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт, особами, звільненими від відбування покарання з випробуванням, звільненими від відбування покарання вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до трьох років;
- виконання певних видів покарань, не пов’язаних з позбавленням волі;
- направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів;
- реалізація пробаційних программ стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням;
- проведення соціально-виховної роботи із засудженими;
- здійснення заходів з підготовки осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення;
- реалізація інших заходів, спрямованих на виправлення засуджених та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Вона передбачає в т. ч. і покарання, альтернативне позбавленню волі, але головна її суть у тому, що вона включає ще й інші елементи. Пробація не означає можливість правопорушнику уникнути покарання, це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства.
Начальник сектору Олег ПАТА