Кролевецька міська рада,
Конотопського району, Сумської області

Виявлення туберкульозу: чи всім дітям потрібна проба Манту?

Дата: 30.06.2022 11:59
Кількість переглядів: 307

Що таке манту і чи потрібна ця проба зараз | Діти in UA

У дітей імунна система лише формується, тому ще не готова опиратися багатьом інфекційним хворобам. Через це вони є дуже вразливими до зараження туберкульозною паличкою або ж мікобактерією. Немовлята та малюки до двох років мають підвищений ризик розвитку туберкульозного менінгіту і розсіяних (дисемінованих) форм туберкульозу, з якими пов'язаний високий рівень смертності. Суттєво знижує ризик розвитку таких проявів щеплення вакциною BCG (БЦЖ).

 

Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.

 

Запорукою ефективного лікування є своєчасне виявлення ознак захворювання у дитини. Прояви туберкульозу, особливо на ранніх етапах, мають неспецифічні ознаки і подібні до інших дитячих захворювань. Відтак, особливого значення набуває настороженість батьків та обізнаність щодо туберкульозу. 

 

Важливо звернутися по медичну допомогу у разі ймовірного або підтвердженого контакту дитини з людьми, які мають підозру на туберкульоз, а також за появи таких симптомів: 

  • - млявість, слабкість, погіршення сну;
  • - відсутність апетиту;
  • - неможливість сконцентруватися на грі або навчанні;
  • - втрата або поганий набір ваги;
  • - неприродна блідість шкіри;
  • - кашель (переважно сухий, що не припиняється протягом 2-3 тижнів);
  • - невисока, але тривало підвищена температура (37–38°С);
  • - нічне спітніння.

В Україні доступні кілька способів діагностики туберкульозної інфекції на етапі інфікування (йдеться про приховану туберкульозну інфекцію у клінічно здорової дитини — ще до розвитку активного захворювання та появи симптомів).

 

Для ранньої діагностики прихованої туберкульозної інфекції у дітей застосовують туберкулінову пробу (пробу Манту) або тест вивільнення гамма-інтерферону (квантифероновий тест), а для діагностики захворювання після появи симптомів — швидкий молекулярний тест (GeneXpert) та рентгенологічне дослідження.

 

Проте важливо пам’ятати, що пробу Манту не рекомендується проводити всім, а тільки дітям із груп ризику. Водночас пробу Манту проводять перед щепленням БЦЖ дітям, старшим за два місяці та нещепленим вакциною БЦЖ у пологовому будинку. У цьому разі щеплення БЦЖ здійснюється за негативного результату проби Манту. Новонародженим та малюкам до двомісячного віку щеплення проти туберкульозу проводяться без попередньої проби Манту.

 

Відповідно до сучасних рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, проба Манту рекомендується лише для певних груп ризику, яким необхідно встановити показання щодо призначення профілактичного лікування туберкульозу. Це, наприклад, пацієнти, які хворіють на силікоз, ті, хто готуються до анти-ФНП терапії або трансплантації, та пацієнти на діалізі. Для інших груп ризику — наприклад, люди з ВІЛ,  особи, які контактували з хворим на туберкульоз із бактеріовиділенням — проба Манту не є обов'язковою умовою для призначення профілактичного лікування туберкульозу.

 

З повагою
пресслужба Міністерства охорони здоров'я


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь