29 ВЕРЕСНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ
День Серця (World Heart Day) був створений з метою підвищення свідомості суспільства щодо серцево-судинних захворювань та їхнього впливу на здоров'я людей.
Серцево-судинні захворювання є найпоширенішою причиною смерті у світі.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), більше 17 мільйонів смертей щорічно обумовлені цими захворюваннями. Це становить близько 31% від загальної кількості смертей у світі.
В Україні кожного року від серцево-судинних захворювань помирають близько 400 тисяч осіб , що складає 60% від загальної кількості смертей.
Свято було запропоновано та встановлено Всесвітньою федерацією серця (World Heart Federation, WHF) і вперше відзначено 24 вересня 2000 року за ініціативи Всесвітньої федерації серця та Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
До 2011 року дата святкування Всесвітнього дня серця припадала на останню неділю вересня, проте потім дата свята була остаточно закріплена за 29 вересня.
Фахівці світового рівня кардіологічної та медико – профілактичної галузі об'єднали свої зусилля для просвіти громадськості та заохочення населення до здорового способу життя з метою попередження серцевих захворювань.
Кожного року цей день об'єднує мільйони людей у всьому світі у спільних зусиллях з підтримки здоров'я серця та попередження серцевих захворювань та надає можливість громадськості, медичним організаціям, урядам та іншим зацікавленим сторонам активно співпрацювати та працювати разом на користь здоров'я серця та благополуччя людей у всьому світі.
Серцево-судинні захворювання часто пов'язані з ризиковими факторами, такими як надмірна вага, неправильне харчування , фізична неактивність, тютюнопаління, вживання алкоголю, високий артеріальний тиск, цукровий діабет та генетична схильність.
Профілактика серцево-судинних захворювань - це система заходів, яка відіграє ключову роль, щодо збереження та підтримки здоров'я серця та судин.
Основні кроки у профілактиці серцево-судинних захворювань:
1. Здоровий спосіб життя:
- Правильне харчування: Споживайте багато фруктів, овочів, злаків, риби, нежирні молочні продукти і та продукти багаті на вміст білків. Обмежуйте споживання трансжирів і насичених жирів, цукру і солі.
- Фізична активність: Регулярно займайтесь фізичними вправами. Мінімум 150 хвилин помірного інтенсивного фізичного навантаження на тиждень рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ).
- Відмова від тютюнопаління : Перестаньте палити, оскільки це один з основних факторів ризику для серцевих захворювань.
Мінімізація вживання алкоголю: Споживання алкоголю має бути достатньо обмеженим або відсутнім.
2.Контроль факторів ризику:
- Контроль артеріального тиску: Регулярно вимірюйте кров'яний тиск і контролюйте його показники.
- Контроль рівнів холестерину: Контролюйте рівень загального холестерину в крові.
- Дотримуйтеся рекомендацій щодо дієти та лікування, якщо це необхідно.
- Контроль цукрового діабету: Якщо у ви хворієте на діабет, тримайте під контролем рівень глюкози в крові.
- Контроль над вагою: Дотримуйтесь нормальної маси тіла. Займайтеся руховими активностями та правильним харчуванням, щоб підтримувати або знижувати вагу.
3.Мінімізація стресу:
-Навчіться ефективно керувати стресом за допомогою релаксаційних технік, медитації, йоги або спілкування з психологом.
4.Регулярні медичні огляди:
- Регулярно відвідуйте лікаря для медичних оглядів та перевірок серцево-судинного здоров'я. Медичний контроль може виявити проблеми на ранніх стадіях і допомогти вчасно реагувати на них.
5. Соціальні зв'язки:
- Підтримка від сім'ї та друзів завжди має позитивний вплив на психічне здоров'я та здоров'я серця.
6. Вакцинація:
- Вакцинація – це простий, безпечний і ефективний спосіб захисту від хвороби до того, як людина вступає в контакт з їх збудниками.
Саме вакцинація стимулює природні захисні механізми організму для формування стійкості до ряду інфекційних захворювань, які мають безпосердній вплив на серецево –судинну систему і робить вашу імунну систему сильнішою.
Саме ці заходи можуть допомогти знизити ризик виникнення серцевих захворювань, таких як інфаркт міокарда, інсульт, артеріальна гіпертензія і атеросклероз.
Слід зазначити , що профілактика серцево-судинних захворювань - це завдання на тривалий термін і зміни в способі життя беззаперечно можуть допомогти зберегти серце здоровим і функціональним на протязі багатьох років.
Будьте здорові!