УВАГА! ЧЕРГОВИЙ ФЕЙК ВІД росіян

Дата: 03.01.2024 16:19

#ЦПД_пояснює:

Після кожного масованого обстрілу України російські пропагандисти поширюють наратив про те, що українська ППО «от-от закінчиться». Мовляв, це станеться через знищення російськими «Кинджалами» самих західних систем ППО та дефіцит боєзапасу для них.

▪️Мета поширення таких фейків – посіяти паніку перед новими російськими обстрілами та зневіру в наших захисниках.

✅ Що відбувається насправді?

❗️Українські системи ППО успішно знищують більшість ворожих ракет і БПЛА, зокрема й гіперзвукові «Кинджали».

▪️10-ть з 10-ти «Кинджалів», запущених на Київ зранку 2 січня, збито.

▪️Наша ППО здатна відбивати масовані атаки різними типами засобів ураження (балістичні та крилаті ракети, дрони-камікадзе тощо).

👆Захист українського неба постійно посилюється завдяки співпраці з міжнародними партнерами України.

Через це ворог нервує і намагається видати бажане за дійсне.

#CCD_explains:

After every massive shelling of Ukraine, russian propagandists spread the narrative that Ukraine's air defense is "about to run out of gas." They say this will happen due to the destruction of Western air defense systems by russian "Kinzhal" missiles and the lack of ammunition for them.

▪️The purpose of spreading such fakes is to sow panic before new russian attacks and to create disbelief in our defenders.

✅ What is really happening?

❗️Ukrainian air defense systems successfully destroy most enemy missiles and UAVs, including hypersonic Kinzhal missiles.

▪️10 out of 10 Kinzhals launched at Kyiv on the morning of January 2, were shot down.

▪️ The air defense system is capable of repelling massive attacks by various types of weapons (ballistic and cruise missiles, kamikaze drones, etc.).

👆The protection of Ukrainian skies is constantly being strengthened through cooperation with Ukraine's international partners.