ОФІЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ ПО РІЧЦІ СЕЙМ
Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА
Продовжуємо інформувати про ситуацію на
річці Сейм:
проведені повторні та розширені
дослідження води з річки
Ситуація щодо забруднення річки Сейм повільно, але покращується.
За результатами досліджень, проведених ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» станом на 06.09.2024 рівень кисню у воді поблизу с. Мутин становить 3,26 мгО2/дм3, с. Камінь – 3,07 мгО2/дм3, с. Озаричі – 3,2 мгО2/дм3, с. Хижки 2,84 мгО2/дм3 при нормі не менше 4 мгО2/дм3.
Результати досліджень проб, відібраних у створах поблизу с. Чаплищі (06.09.2024) та с. Камінь (04.09.2024) показують відсутність перевищень гранично-допустимих концентрацій важких металів, зокрема міді, цинку, нікелю, свинцю, кадмію, ртуті.
Дослідження води з річки Сейм також проведені Дослідницько-випробувальним токсикологічним центром Державного підприємства «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України» (далі – ДВТЦ). Фахівцями ДВТЦ проведені поглиблені токсикологічні дослідження 2 проб води з відкритих водойм річки Сейм на території Сумської області, відібраних 01.09.2024 року:
- За результатами якісного визначення пестицидів за 199 показниками їх наявність на рівні межі кількісного визначення методу не виявлено.
- Крім того, проведено ідентифікацію органічних речовин, за результатами якої токсичних речовин зі списків 1, 2, 3 Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та про її знищення не виявлено.
Також, були відібрані 2 проби поверхневих вод річки Сейм по гідропосту у с. Мутин та направлені до Лабораторії моніторингу вод Північного регіону у м. Вишгород для проведення лабораторних досліджень на виявлення специфічних речовин. За результатами аналізів перевищень екологічних нормативів якості за вмістом важких металів, пестицидів, поліароматичних вуглеводнів та летких органічних сполук не виявлено.
Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації починаючи з 17 серпня консультується з науковцями Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України щодо встановлення ймовірних причин забруднення та розробки рекомендацій для подолання забруднення р. Сейм, а також, заходів з відновлення.
Характер забруднення свідчить про його органічну природу, що дало підстави припустити вплив Тьоткінського цукрового заводу, який розташований на ворожій території за 2 км від державного кордону. На території нашої області, в басейні річки Сейм відсутні підприємства які б могли спричинити такий характер забруднення.
На сьогодні, маємо обґрунтування джерела забруднення річки Сейм:
хронологія подій, встановлена в ході аналізу космічних знімків, свідчить про повне випорожнення басейну для накопичення стічних вод цукрового виробництва у другій декаді серпня. При цьому у другій декаді липня басейн був повністю заповнений відходами і щільно покритий рослинністю. Територія басейну, на другу декаду серпня, ідентифікувалася як відкритий ґрунт без рослинності. Видимих пошкоджень басейну не прослідковувалось;
лабораторні дослідження підтвердили наявність у відібраних пробах річкової води специфічних для цукрового виробництва забруднюючих речовин та їх високу концентрацію.
Отже, припущення які були зроблені фахівцями, щодо скиду стічних вод з бардонакопичувачів Тьоткінського цукрового заводу підтверджено.
Крім того, науковцями було розраховано орієнтовний обсяг стічних вод, що потрапили до річки Сейм і становить він 5700 м.куб. Характер зміни показника хімічного споживання кисню (ХСК) за довжиною річки свідчить про те, що розбавляючої здатності природного стоку р. Сейм не вистачає для нівелювання такої великої маси забруднюючих речовин. У період межені річка Сейм перебуває на підземному живленні і має мінімальні за рік витрати води. Так, за даними гідрометцентру України у пункті р.Сейм, с.Мутино витрати у середньому складами 31 м3/с. Після впадіння у р. Десна, витрати якої більше ніж утричі перевищували витрати Сейму (132 м3/с), вступив у силу процес розбавлення.
Отже, наявність у воді великої кількості легкоокиснюваної органічної речовини привело до стрімкого виснаження кисню і заходи зі штучної аерації для річки Сейм в цих умовах були б неефективними.
Наразі, спільно з науковцями працюємо над розробкою заходів з відновлення річкової екосистеми Сейму.
#Сумськаобласть #Екологія #Сейм #ЗабрудненнярічкиСейм