Дбати про своє ментальне здоров’я — потреба кожного українця. Особливо в час війни. Розповідаємо, як підтримати себе
Перше важливо правило — навчитися дбати про себе. Самодопомога — щоденні вправи, техніки дихання, фізична активність, хобі, прогулянки на природі, догляд за тваринами тощо — допомагає тримати стійкість. Про корисні звички турбуватися про власне ментальне здоров’я багато інформації є на сайті проєкту Ти як?: https://www.howareu.com.
Знайдіть власне джерело сили та приділяйте тим речам, які вас наповнюють, за можливості хоча б кілька годин у день.
Мінімізуйте час за новинами та в соцмережах. Це аж ніяк не сприяє міцності психіки.
Не соромтеся звертатися по допомогу, якщо відчуваєте, що самостійно не маєте сил впоратись і вас “накриває”. Хвилювання і тривожність, які можуть супроводжуватися задишкою, прискореним серцебиттям і відчуттям занепокоєності є приводом звернутися до лікаря. Також не залишайте без уваги порушення сну, різкі перепади настрою, зміну ваги, відчуття провини.
До якого лікаря звертатися по допомогу з ментальним здоров’ям?
Якщо ви ніколи не мали скарг на ментальне здоров'я, почніть зі свого сімейного лікаря.
Інша опція — сімейний лікар (терапевт чи педіатр) в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
Якщо у вас вже є лікуючий лікар психіатр — запишіться на прийом. Для цього навіть не потрібне електронне направлення.
Також нагадуємо, якщо ваша рідна людина періодично потребує психіатричної допомоги можна викликати мобільну мультидисциплінарну команду додому. Для цього потрібно е-направлення та звернення до того медичного закладу, який має договір із НСЗУ за пакетом “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”.
Якщо вам призначили ліки для підтримки ментального здоров’я — важливо їх приймати.
До речі, до програми “Доступні ліки” включено 110 торгових назв препаратів для лікування розладів психіки, поведінки та епілепсії: https://cutt.ly/weIEgUwv.
А що порадити ви задля ментальної стійкості та витримки